Триває десятий день війни Росії проти України. Світ застосовує жорсткі санкції проти країни-агресора, зокрема на культурному рівні. Так, від співпраці з Російською Федерацією вже відмовилися Каннський кінофестиваль, великі кінодистриб’ютори та ціла низка культурних інституцій.

Як відреагували на війну в танцювальному ком’юніті – дивіться у нашій добірці.

Інституції

Найбільші танцювальні колективи світу більшою чи меншою мірою висловлюють підтримку Україні.

У Royal Opera House зазначили, що «шоковані і приголомшені поточною гуманітарною кризою, що розгортається в Україні». На підтримку українців будівля театру щовечора підсвічується жовто-блакитними кольорами, а кожна вистава починається з гімну України. Окрім того, театр скасував гастролі балетної трупи Большого театру, що були заплановані на літо.

Паризька національна опера заявила, що в майбутньому сезоні не має наміру співпрацювати з російськими культурними інституціями і артистами, які відкрито підтримують російський режим.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Opéra national de Paris (@operadeparis)

Віденська національна опера повідомила, що відмовляється від співпраці з «інституціями чи особами, які ототожнюють себе з цією війною чи її операторами та їхніми цілями» і скасувала всі заплановані колаборації з РФ.

Литовська та Естонська національні опери випустили спільну заяву, в якій різко засудили війну Росії проти України: «Наразі в Європі йде справжня війна: військових дій такого масштабу не було з початку Другої світової війни». Театри продовжать співпрацю лише з тими росіянами та білорусами, які відкрито засуджують російську агресію. До них приєдналася Латвійська національна опера, яка відтепер запрошуватиме лише тих артистів, які «ясно, недвозначно і публічно висловлюють осуд російського вторгнення до України».

Австралійський балет назвав події в Україні «неспровокованою війною». Свою підтримку театр вирішив висловити постановкою балету «Анна Кареніна»: «Ця нова версія Анни Кареніної, що базується на романі Льва Толстого – одному з найвідоміших російських творів всіх часів – була створена хореографом українського походження Юрієм Посоховим».

American Ballet Theatre та New York City Ballet опублікували ідентичні заяви, в яких зазначили: «Маємо українців у наших серцях, сподіваючись на кращий світ і припинення утисків для всіх людей». Обидва театри розмістили лінк на пожертви українським організаціям, серед яких «Повернись живим», «Армія SOS», Український Червоний хрест та інші.

NDT разом з десятками культурних інституцій Нідерландів долучився до ініціативи #hArtforUkraine. Всі вихідні з 4 до 6 березня триватимуть заходи, прибуток з яких частково або повністю буде спрямований на допомогу Україні.

Очікувано, російські театри не публікують жодних коментарів з приводу військової агресії РФ.

Російські артисти та хореографи


Більша частина російських артистів ніяк не коментує війну Росії проти України. Серед рідкісних опублікованих заяв переважають загальні антивоєнні висловлювання без конкретних вказівок на російську агресію. Водночас, ми не знайшли прямих публічних висловлювань російських артистів на підтримку російського вторгнення до України.

Одним з перших на війну відреагував хореограф Олексій Ратманський, який розпочинав кар'єру в Національній опері України. Майже відразу він скасував прем’єру своєї постановки «Мистецтво фуги» в московському Большому театрі та покинув країну. На своїй сторінці у Facebook він активно публікує заяви артистів з усього світу на підтримку України.

Прем’єр Маріїнського театру Володимир Шкляров написав на своїй сторінці в Instagram: «Я проти війни в Україні! Я – за людей, за мирне небо над головою!». Пізніше він змінив формулювання «Я проти війни в Україні» на «Я проти будь-яких воєнних дій».

Діана Вишнева та її організація Context. Diana Vishneva висловили «неприйняття війни та будь-яких насильницьких дій».

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Context. Diana Vishneva (@context.diana_vishneva)

Проти війни висловились і деякі російські артисти за кордоном. Михайло Баришніков підтримав українців, які «борються за свою країну і свою суверенність перед неприкритою агресією з боку владних сил Росії». Прем’єр The Royal Ballet Вадим Мунтагіров присвятив українцям свій виступ у «Лебединому озері» на сцені ROH.

Артисти і хореографи з усього світу


На третій день російської агресії стало відомо, що французький артист Лоран Ілер йде з посту художнього керівника балетної трупи московського Музичного театру ім. К. Станіславського і В. Немировича-Данченка. Паралельно ціла низка знакових сучасних хореографів виступила на підтримку України.

Їржі Киліан на своїй сторінці Facebook нагадав історію бездіяльності Заходу при нападах на Чехословаччину, з якої він родом. Він закликав не повторювати помилок минулого навіть під ядерною загрозою. «Путіна не можна заспокоїти. Йому можна тільки протистояти, тому що, на жаль, це єдина мова, яку він розуміє», – заявив хореограф.

Ганс ван Манен разом з Генком ван Дайком назвали війну проти України «соромом для демократії». «Стійкість українського народу видатна та вражаюча», – написали вони у Facebook.

На сторінці Олексія Ратманського також опубліковані листи підтримки українцям від Матса Ека, Сіді Ларбі Шеркауі та Охада Нахаріна.

Британець Ксандер Паріш, який наразі є прем’єром Маріїнського балету, приписав у кінці одного зі своїх інстаграм-постів: «Як би там не було, молимося і сподіваємося на мир і стабільність в Україні».

Балерина Алессандра Феррі заявила: «Я з народом України. Жінками, дітьми, чоловіками, колегами та друзями. Моє серце також з багатьма людьми з Росії, які виступають проти війни і намагаються подати голос, але їх змушують замовкнути».

Художня керівниця Національного балету Грузії Ніна Ананіашвілі опублікувала фото протесту грузинів проти війни в Україні та заявила, що «всі підбурювачі російської військово-терористичної агресії повинні закінчити так, як того заслуговують військові злочинці».

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Nina Ananiashvili (@nina_ananiashvili_official)

З підтримкою українців, але без конкретних позицій чи висловлювань виступили прима Royal Ballet Маріанела Нуньєз, балерини ABT Ізабелла Бойлстон і Скайлар Брандт та інші артисти.